L-Tyrozyna - Mind Active Speed Up - suplement diety
Instagram - logo

L-Tyrozyna

2018-05-27 12:00

L-tyrozyna to jeden z podstawowych aminokwasów białkowych, produkowany przez organizm. Bierze udział w syntezie hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny), melaniny (pigment występujący m.in. w skórze i włosach) oraz katecholamin, tzn. dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny.

Tyrozyna powstaje w organizmie z aminokwasu fenyloalaniny. Następnie, za pomocą enzymu zwanego hydroksylazą tyrozynową przekształcana jest do aminokwasu L-DOPA. Ta z kolei przekształcana jest do dopaminy, z której następnie powstaje noradrenalina, a z niej adrenalina. Dopamina jest ważnym neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za procesy emocjonalne i regulację wydzielania hormonów (m.in. prolaktyny i gonadotropin), natomiast noradrenalina i adrenalina odgrywają kluczową rolę w mechanizmie reakcji stresowej. Neurony noradrenergiczne w miejscu sinawym (jądro pnia mózgu) mają wpływ na uwagę, aktywność motoryczną i lęk, a w hipokampie biorą udział w procesach pamięciowych.

Tyrozyna znajduje się w m.in. w produktach mlecznych, mięsie, rybach, jajach, orzechach, fasoli, owsie i pszenicy. Osoby wystawione na stresujące warunki powinny ją dodatkowo przyjmować w postaci suplementów diety - takich jak Mind Active Speed Up.

Rola katecholamin i tyrozyny w warunkach stresu

Podczas stresujących sytuacji dochodzi do wysokiej aktywności neuronów katecholaminergicznych. Mogą one wtedy wymagać dodatkowego prekursora, aby synteza katecholamin nadążyła za zwiększonym wydzielaniem neuroprzekaźników. L-tyrozyna może być zatem przydatna w sytuacjach, w których poziom katecholamin może być obniżony, zapewniając więcej materiału do ich wytworzenia.

Największe znaczenie ma tutaj noradrenalina. Spadek funkcjonowania spowodowany ostrym stresem może wynikać ze spadku jej poziomu. Noradrenalina zapewnia ochronne działanie w warunkach stresu, a suplementacja L-tyrozyną wydłuża antystresowe działanie noradrenaliny, opóźniając spadek jej poziomu. Korzystne działanie tyrozyny wykazano w badaniach na zwierzętach, a także w kilku badaniach na ludziach, wskazując, że w warunkach stresu biologicznego, takiego jak wychłodzenie, deprywacja snu, niedotlenienie tyrozyna zapobiega lub łagodzi spadek funkcjonowania poznawczego.

Wpływ tyrozyny przy wychłodzeniu

W warunkach stresu biologicznego, takiego jak zimno, osłabia się funkcjonowanie pamięci krótkotrwałej (roboczej), co jest związane ze spadkiem poziomu katecholamin w mózgu. L-tyrozyna, poprzez zwiększenie poziomu noradrenaliny w hipokampie, może w pewnym stopniu zapobiec osłabieniu pamięci.

Wykazało to m.in. badanie przeprowadzone w 1994 r. przez Shurtleft i wsp. 8 uczestników badania wykonywało test pamięci roboczej w pokoju, w którym temperatura wynosiła 22⁰C lub 4⁰C. W warunkach niskiej temperatury po przyjęciu placebo spadało funkcjonowanie pamięci, co nie występowało jeśli przyjęta została tyrozyna (w dawce 150 mg/kg). Jednocześnie wykazano, że w warunkach ciepła tyrozyna nie poprawia funkcjonowania, co wskazuje, że ma ona znaczenie tylko w warunkach stresu, kiedy dochodzi do spadku poziomu katecholamin. Jeżeli jednak pamięć funkcjonuje na odpowiednim dla danej osoby poziomie, dalsze zwiększanie poziomu tyrozyny, nie będzie już miało korzystnego wpływu na pamięć. Podobne wyniki uzyskali w 2007 r. Mahoney i wsp., którzy przeprowadzili badanie na trochę większej grupie 19 osób.

Wpływ tyrozyny przy deprywacji snu

Tyrozyna może też zapobiegać spadkowi funkcjonowania poznawczego wywołanego deprywacją snu. W badaniu Neri i wsp. (1995) uczestnicy wykonywali różne testy między godziną 19:30 a 8:20, zatem na zakończenie badania byli w stanie czuwania dłużej niż 24 godziny. 6 godzin przed rozpoczęciem eksperymentu połowa uczestników otrzymała tyrozynę w dawce 150 mg/kg a druga połowa placebo. Okazało się, że podanie tyrozyny wiązało się z istotnym złagodzeniem spadku wydajności w zadaniach psychomotorycznych, jaki normalnie występuje przy deprywacji snu.

Wpływ tyrozyny przy niedotlenieniu

Badania wykazały, że suplementacja tyrozyną może także łagodzić objawy wywołane niedotlenieniem (hipoksją) i niską temperaturą w wysokich górach. Banderet i Lieberman (1989) w komorze niskich ciśnień symulowali warunki, jakie występują na wysokości 4200 m i 4700 m. Uczestnicy badania przebywali w takich warunkach przez 4,5 godziny, co u niektórych osób wywołało objawy takie jak ból głowy, wychłodzenie (w komorze panowała temperatura 15 st.), stres, zmęczenie, ból mięśni, senność, zawroty głowy. Tyrozyna przyjęta przed wejściem do komory, łagodziła te objawy. Uczestnicy przyznali też, że są w stanie bardziej jasno myśleć, co zostało potwierdzone w testach funkcjonowania poznawczego.

 

Źródła:

  • Shurtleff D., Thomas J.R., Schrot J., Kowalski K., Harford R. (1994). Tyrosine reverses a cold-induced working memory deficit in humans. Pharmacology, biochemistry and behavior, 47(4), 935-941.
  • Mahoney C. R., Castellani J., Kramer M., Young A., Lieberman H. (2007). Tyrosine supplementation mitigates working memory decrements during cold exposure. Physiology & Behavior 92, 575–582.
  • Neri D.F., Wiegmann D., Stanny R.R., Shappell S.A., McCardie A., McKay D.L. (1995). The effects of tyrosine on cognitive performance during extended wakefulness. Aviation, Space, and Environmental Medicine, 66(4), 313-319.
  • Banderet L.E., Lieberman H.R. (1989). Treatment with tyrosine, a neurotransmitter precursor, reduces environmental stress in humans. Brain Research Bulletin, 22(4), 759-762.
Kontakt

Zadzwoń: 691 705 798
Zadzwoń: 508 997 351

Napisz: sklep@mindactive.pl

pn - pt: 8:00 - 16:00, sb: 9:00 - 13:00

Podmiot odpowiedzialny:
Prestige Nutrition Sp. z o.o.

Facebook